projekt: http://szablonownia.atcsites.com

Projekt edukacyjny "Uzależnieniom mówimy NIE!"

Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Jest to najpopularniejsza akcja prozdrowotna, promująca zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. W tym roku dzień ten przypadł 17 listopada. Nasza szkoła również przyłączyła się do tych obchodów realizując projekt edukacyjny "Uzależnieniom mówimy NIE!"
Główne cele projektu:
- poznanie definicji uzależnienia, substancji uzależniających,
- poznanie przyczyn sięgania po środki uzalezniające,
- kształtowanie umiejętności konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
- rozwijanie umiejętności oceniania zagrożeń płynących z uzaleznień,
- wyjaśnianie jak picie wpływa na otoczenie osoby uzależnionej od alkoholu,
- uzasadnianie dokonywania właściwych wyborów,
- kształtowanie umięjętności odcinania się od wzięcia narkotyku "na próbę",
- wskazywanie sposobów "trzeźwego" spędzania wolnego czasu i kreowanie właściwych wzorców.
Formy realizacj projektu:
- lekcje wychowawcze w klasach IV - VI na temat: Alkoholizm - choroba ciała i duszy,
- przedstawienie teatralne z zakresu profilaktyki uzależnień pt. "Planety nadziei",
- konkurs na plakat "Zamiast alkoholu wybieram...",
- zaproszenie dla rodziców na przedstawienie teatralne,
- ulotki dla rodziców na temat "Wpływ alkoholu na organizm człowieka",
- prelekcja higienistki szkolnej "Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka",
- informacje na drzwiach sal lekcyjnych promujące życie wolne od nałogów,
- "Tajemnicze rozmowy" - gabinet pedagoga szkolnego.
Pomysłodawczynie i realizatorki projektu Pani Genowefa Dobras, Pani Magdalena Kasztelnik i Pani Małgorzata Grygny mają nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do zaniechania przez uczniów używania w przyszłości wyrobów tytoniowych, alkoholu i innych używek oraz propagowania zdrowego stylu życia.

tyton